سیستم کنترل پنل دزدگیر چگونه عمل می کند؟

کنترل پنل دزدگیر چگونه کار می کند

دستگاه های مرکزی دزدگیر از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

 • کنترل پنل
 • کیپد
 • تلفن کننده

بخش اصلی و مرکز پردازش سیستم دزدگیر، کنترل پنل است. کنترل پنل همانند مغز برای دستگاه عمل می کند. تمامی اجزا و اتصالات دستگاه دزدگیر و سیستم اعلام سرقت به کنترل پنل متصل و تمامی سیگنال ها ابتدا وارد سیستم کنترل پنل دزدگیر شده تجزیه و تحلیل می شوند و سپس کنترل پنل تصمیم می گیرد که آیا این یک هشدار است یا خیر و آیا آژیر را به صدا درآورد یا خیر.

سیستم کنترل پنل دزدگیر مستر

 

انواع سیستم کنترل پنل دزدگیر اماکن:

نوع اتصال کنترل پنل دزدگیر

کنترل پنل ها را بر اساس نوع اتصال آنها با دیگر اجزا به

 • با سیم
 • بی سیم
 • باسیم و بی سیم

می توان تقسیم بندی کرد.

اتصالات در نوع باسیم تماما سیمی ، در نوع بی سیم تماما بی سیم و در نوع سوم تلفیقی از باسیم و بی سیم است.

اضافه کردن کارایی دستگاه کنترل پنل دزدگیر

برخی کنترل پنل ها ماژولار هستند. در این دستگاه ها این امکان تعبیه شده است تا امکانات دستگاه خریداری شده ارتقا داده شود. در این پنل ها می توان با استفاده از یک ماژول زون های باسیم و بی سیم دستگاه را افزایش داد، بر تعداد ریموت کنترل ها افزود، برد سنسورهای بی سیم را بیشتر کرد ویا ماژول ضبط و پخش صدا اضافه کرد.

محل قرارگیری دستگاه کنترل پنل دزدگیر

محل قرارگیری کنترل پنل دزدگیر به نوع دستگاه دزدگیر بستگی دارد. در دستگاه هایی که دارای کیپد جداگانه هستند، کنترل پنل نیز به همراه منبع تغذیه در باکسی جداگانه قرار می گیرد. در دستگاه های All in one به همراه کیپد و تلفن کننده داخل یک باکس هستند.

 

 

کانکتورهای سیستم کنترل پنل دزدگیر:

بر روی برد کنترل پنل کانکتورهای زون، کانکتورهای رله، کانکتورهای AUX، کانکتورهای آژیرها و بلندگو، کانکتور باتری و فیوزهای باتری و سنسورها وجود دارد.

کانکتورهای سیستم کنترل پنل دزدگیر مستر

 • کانکتور ترانس: خروجی ترانسی که برق شهر را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه تبدیل می کند از این طریق به کنترل پنل متصل می شود.
 • کانکتور باتری: ممکن است برق شهر دچار قطعی و یا اختلال شود. در این مواقع یک باتری وارد مدار می شود تا سیستم از کار نیفتد.
 • کانکتورهای AUX: این کانکتورها خروجی 12 ولت به شما می دهند. برای تامین ولتاژ مورد نیاز چشمی و سنسورها می توان از این خروجی ها استفاده کرد.
 • کانکتورهای زون: سنسورهای سیمی از این طریق به کنترل پنل اضافه می شوند. تعداد زون های روی برد برای دستگاه های مختلف متفاوت است. در برخی دستگاه می توان با استفاده از یک ماژول بر تعدادشان افزود. خروجی این ترمینال ها به صورت NC(Normally Close) ، NO(Normally Open) هستند و یا از دستگاه این قابلیت را تا نوع زون (NO یا NC ) از طریق کیپد انتخاب کنید.  ترمینال های NC بر روی پنل را در صورتی که سنسوری به آن متصل نباشد به وسیله سیم یا دیپ سوییچی که روی کنترل پنل است می بندند تا با فعال شدن دستگاه، آژیر به صدا درنیاید.

دستگاه ها این قابلیت را دارا هستند که به صورت پارت ست (PART SET) استفاده شوند، به این معنا که فقط تعدادی از زون ها فقط قابل استفاده  باشند. همچنین در تنظیمات پنل می توانید زون هایی که استفاده نمی شود را غیرفعال کنید.

برخی دستگاه ها دارای قابلیت پارتیشن بندی هستند به این صورت که زون ها را در دو یا چند پارت دسته بندی می کنند و هریک را جداگانه می توان مدیریت  کرد.

 • کانکتورهای آژیرها و بلندگو: آژیرها و بلندگوهایی که برای مواقع اعلام هشدار به کار می روند از این طریق به کنترل پنل اضافه می شوند. بر اساس مدل دستگاه می توان تعداد متفاوتی بلندگو و آژیر به پنل اضافه کرد. برخی دستگاه ها این قابلیت را دارند اگر زمانی سیم بلندگو توسط مهاجمین برای جلوگیری از به صدا درآمدن آژیر قطع شود، یک پیامک هشدار برای مدیر دستگاه ارسال می کند.
 • کانکتورهای رله: اکثر دستگاه های دزدگیر دارای خروجی های رله هستند. این رله ها را می توانید روی برد کنترل پنل مشاهده کنید. از این رله ها برای خاموش و روشن کردن لوازم برقی، درب بازکن، باز و بسته کردن جک درب پارکینگ و … می توانید استفاده کنید. این رله ها به حالت های دائمی و لحظه ای قابل تنظیم هستند. با استفاده از ریموت کنترل و نرم افزارهای دستگاه دزدگیر می توانید این رله ها را کنترل و مدیریت کنید.
 • فیوزها: بر روی کنترل پنل فیوزهای باتری و سنسورها وجود دارد. فیوزها برای محافظت از مدار در برابر نوسانات ولتاژ و جریان به کار می روند.

 

محل نصب سیستم کنترل پنل دزدگیر اماکن:

برای تضمین تامین امنیتی مکانی که دزدگیر برای آن نصب می کنیم علاوه بر انتخاب دزدگیر با کیفیت و مناسب محل نصب دستگاه مرکزی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

محل نصب سیستم کنترل پنل دزدگیر اماکن

 • محیط نصب سیستم کنترل پنل دزدگیر به گونه ای باشد که دستگاه از رطوبت و گرما مصون باشد و تهویه مناسب داشته باشد.
 • توجه داشته باشید در محل نصب برق در دسترس باشد و ولتاژ آن دارای نوسان نباشد.
 • در هنگام نصب توجه داشته باشید مکان مورد نظر از نظر آنتن دهی و دسترسی به خط تلفن مطلوب باشد.
 • کنترل پنل باید در محلی نصب شود که از دید عموم پنهان باشد.
 • محل نصب باید به گونه ای باشد که اتصال سنسورهای بی سیم با کنترل پنل حفظ شود چراکه این فاصله محدود است. براساس نوع سنسورهای بی سیم متفاوت است و در کاتالوگشان آمده است.
 • آسانترین، معمول ترین و در دسترس ترین راه برای فعال و غیرفعال کردن دستگاه ها استفاده از ریموت است. ریموت ها نیز برد محدودی دارند. محل نصب کنترل پنل باید به گونه ای باشد که درهنگام ورود و خروج که دستگاه را با ریموت فعال و غیرفعال میکنید، ریموت بتواند با کنترل پنل ارتباط بگیرد.

 

جمع بندی

همانطور که دیدیم هسته اصلی دستگاه حفاظتی کنترل پنل است. در هنگام خرید دزدگیر توجه داشته باشید سیستم کنترل پنل دزدگیر نیازهای مکان مورد نظرتان، برای تامین امنیت را برآورده کند و در هنگام انتخاب از یک متخصص و کارشناس کمک بگیرید. به صورت دوره ای دستگاه دزدگیر و اتصالات وارد شده به آن را بررسی کنید تا عملکرد صحیح داشته باشد. اگر عملکرد دستگاه شما دچار مشکل شد هرگز خود اقدام به بررسی آن نکنید و از یک متخصص کمک بگیرید.