انواع هشدار دهنده و آژیر دزدگیر اماکن کدامند؟

انواع هشدار دهنده و آژیر دزدگیر اماکن کدامند؟

اولین عامل بازدارنده مکان مورد تعرض قرار گرفته درصورت مجهز بودن به سیستم اعلام سرقت، صدای آژیر است. با به صدا درآمدن آژیر دزدگیر افراد داخل ساختمان، نگهبان ها و یا همسایگان خیلی سریع مطلع شده و می توانند با پلیس تماس بگیرند. همچنین صدای آژیر می تواند استرس و فشار روانی زیادی بر سارقین وارد کرده و حتی از دستبرد منصرفشان کند. از این رو نصب آژیر مناسب حائز اهمیت است.

هشدار دهنده و آژیر دزدگیر اماکن

 

ساختار آژیر دزدگیر:

در ساختار آژیرها از مدارات الکترونیکی برای تولید صدا استفاده می شود. به صورت کلی آژیر دزدگیر  از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • اسیلاتورکه منبع تولید فرکانس است.
  • تقویت کننده یا آمپلی فایرکه فرکانس تولید شده توسط اسیلاتور را تقویت می کند و می تواند دارای چندین طبقه باشد.
  • بلندگو؛ صدای تقویت شده توسط آمپلی فایر از بلندگو پخش می شود.

(واحد سنجش قدرت آژیر ها دسی بل است.)

انواع آژیر دزدگیر:

آژیر دزدگیر All in one:

دسته ای از آژیرها برای نصب نیازی به دستگاه دزدگیر ندارند و به صورت تکی نصب می شوند. این آژیرها بسیار ساده و ابتدایی بوده و به راحتی نصب می شوند. همچنین می توانند با باتری راه اندازی شوند، یک یا چند سنسور به آنها اضافه می شود و با ریموت کنترل می توان مدیریتشان کرد. معمولا دستگاه آژیر را در محیط بیرونی نصب می کنند و با تحریک سنسور آژیر به صدا درمی آید. از آنجا که این دسته از آژیر دزدگیر دارای تلفن کننده نیستند، مناسب نصب برای مکان هایی هستند که پس از به صدا درآمدن هشدار فردی بتواند پلیس را با خبر کند.

 

آژیر دزدگیر All in one

 

آژیر دزدگیر:

دسته دیگر آژیرها به دستگاه مرکزی دزدگیر نصب می شوند. هنگامی که سنسورهای دزدگیر تحریک شوند یک سیگنال برای کنترل پنل ارسال می کنند، سپس کنترل پنل به آژیر فرمان داده و آن را فعال می نماید.

این آژیرها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  • پیزو
  • سیرن
  • بلندگو
  • آژیر پیزو: این نوع آژیر تک صدا بوده و دارای حجم کوچکی می باشد. به دلیل حجم مناسب و صدای کم، مناسب نصب در محیط داخلی است و ولتاژ موردنیاز آن معمولا 12 ولت می باشد.
  • آژیر سیرن: این نوع آژیر نیز همانند پیزو تک صدا بوده با این تفاوت که صدای بلندتری دارد. قابل نصب در محیط های داخلی بوده و ولتاژ موردنیاز آن معمولا 12 ولت است.
  • بلندگو: بر خلاف سیرن و پیزو، بلندگوها صدای متناوب تولید می کنند. این آژیرها به دلیل صدای بلندی که تولید می کنند مناسب نصب در محیط های بیرونی هستند. بهتر است بلندگوها داخل یک کاور فلزی یا پلاستیکی قرار دهید تا از گرد وغبار، باد و باران و سایر تغییرات محیطی در امان باشند. نصب این نوع آژیرها در فضای بیرون از منزل، کارخانه، انبار و …اهمیت بسیار دارد. با ایجاد صدای بلند این هشدار را به سارقان داده می شود که مکان به وسیله دزدگیر حفاظت می شود و به عنوان عاملی برای منصرف کردن سارق از سرقت عمل می کنند.

 

نحوه اتصال آژیر دزدگیر:

اتصال آژیر با سیم:

این آژیرها با سیم به برد مرکزی دستگاه دزدگیر وصل شده و زمانی که کنترل پنل فرمان دهد به صدا درمی آید.

اتصال آژیر بی سیم:

این آژیرها از طریق باتری تغذیه می شوند و در فرکانس کاری مشخصی، عمل می کنند. در هنگام تهیه این آژیر دزدگیر توجه داشته باشید که دستگاه دزدگیر شما از این نوع آژیرها پشتیبانی کند و دارای فرکانس کاری یکسانی با دستگاه دزدگیر شما باشد.

 

محل نصب آژیر دزدگیر:

آژیرها را می توان بر اساس محل نصب شان به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد:

محل نصب آژیر دزدگیر داخلی:

این آژیرها را در داخل ساختمان نصب میکنند تا به ساکنین ساختمان در هنگام حادثه هشدار داده شود. همچین این آژیرها می توانند به گونه ای تنظیم شوند تا در هنگام فعال و غیرفعال کردن سیستم یک تکبوق پخش کنند.

محل نصب آژیر دزدگیر خارجی:

این نوع آژیرها مناسب نصب در محیط های بیرونی بوده و صدای بلندتری نسبت به آژیرهای داخلی دارند. با به صدا درآمدن این آژیرها حتی به افراد خارج از ساختمان نیز هشدار داده می شود و می توانند پلیس را در جریان قرار دهند. برخی دزدگیرها این قابلیت را دارند که اگر سارقان تصمیم داشته باشند برای جلوگیری از به صدا درآمدن آژیر دزدگیر سیم بلندگو را قطع کنند، یک پیامک هشدار برای مدیر سیستم ارسال شود.

 

 

آژیر دزدگیر کاذب

برای آنکه بهره وری سیستم اعلام سرقت بالا برود و فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرد، باید از عملکرد درست دستگاه دزدگیر خود اطمینان داشته باشید. اگر دستگاه شما دارای اختلال بوده و هر از چندگاهی به اشتباه آژیر به صدا درآید علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی، سبب می شود نتوان تشخیص داد چه زمانی حقیقتا مکان مورد نظر مورد تعرض قرار گرفته است. این آژیرهای کاذب ممکن است به علت خرابی سنسورها، سیم کشی نامناسب یا فرسوده و یا وجود اشکال در دستگاه مرکزی باشد.