چشم خطی دزدگیر (سنسور بیم خطی) چیست و چگونه کار می کند؟

چشم خطی دزدگیر مستر چیست و چگونه کار می کند؟

زمانی که قصد دارید یک سیستم اعلام سرقت را نصب و راه اندازی کنید یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد، انتخاب سنسور مناسب است. سنسورهای گوناگونی به منظور محافظت از مکان های مختلف مانند اتاق ها، روی دیوارها، درب ها و پنجره ها و… طراحی و تولید شده است. برای ساخت سنسورها، شیوه های مختلفی مانند به کار بردن امواج مادون قرمز (سنسورهای خطی دزدگیر)، به کاربردن امواج مایکروویو، دریافت سیگنال صدا و لرزش و … استفاده می شوند.

سنسورهایی که از مادون قرمز استفاده می کنند به دوشکل ساخته می شوند:

  • سنسورهای مادون قرمز فعال (Active IR Sensors)
  • سنسورهای مادون قرمز غیر فعال (Passive IR Sensors)

در این مقاله می خواهیم نگاهی به دسته ای از سنسورها بیندازیم که با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز فعال ساخته می شوند. این سنسورها به نام چشم خطی دزدگیر معروف هستند و انواع مختلفی دارند.

تکنولوژی مادون قرمز فعال در سنسور چشم خطی دزدگیر مستر

روش عملکرد چشم خطی دزدگیر

سنسورهایی که با استفاده از مادون قرمز فعال ساخته می شوند دارای یک فرستنده و گیرنده هستند.  فرستنده یک موج مادون قرمز را که توسط LED تولید می شود را ارسال می کند. دقیقا در روبروی فرستنده یک گیرنده وجود دارد، گیرنده موج مادون قرمز تولید شده را که در یک خط مستقیم حرکت می کند را دریافت می کند. تا زمانی که این ارسال و دریافت ادامه داشته باشد، سنسور چشم خطی دزدگیر به همین ترتیب عمل می کند. زمانی که این بیم ارسال شده توسط چیزی مسدود شود و گیرنده نتواند بیم را ببیند، سیگنال خطر را برای دستگاه حفاظتی ای که سنسور به آن متصل است، ارسال می کند و آلارم دستگاه فعال می شود.

چشم خطی دزدگیر و انواع آن

سنسورهای خطی را می توان براساس نحوه اتصالشان با دستگاه حفاظتی به دو دسته سیمی و باسیم دسته بندی کرد.

باسیم

برخی سنسورها از طریق سیم به زون دستگاه محافظتی وصل می شوند. این نوع از چشم خطی دزدگیر که معمولا تغذیه ای بین 9 تا 16 ولت دارند، در گیرنده هایشان یک خروجی برای اتصال به دستگاه حفاظتی وجود دارد. این خروجی می تواند یک کنتاکت بسته N.C.(Normally Close) و یا یک کنتاکت باز N.O.(Normally Open) و یا حتی به وسیله یک جامپر قابل انتخاب باشد.

بیسیم یا وایرلس

برخی دیگر از سنسور بیم خطی دزدگیر به صورت بی سیم و یا وایرلس به دستگاه حفاظتی متصل می شوند و ولتاژ مورد نیاز این سنسورها از طریق باتری تامین می شود. باید توجه داشت فرکانس سنسور بی سیم با فرکانس دستگاه حفاظتی یکسان باشد.

سنسورهای خطی دزدگیر می توانند ارتفاع های مختلفی را پوشش دهند. چشم های خطی دزدگیر براساس ارتفاع پوشش دهندگی شان به دو دسته بیم دتکتور دزدگیر و بیم فنسی دزدگیر تقسیم بندی می شوند. بیم دتکتورها می توانند از 1 تا 4 بیم تولید کنند و بر اساس تعداد بیم ها، تا ارتفاع 40 سانتی متر را پوشش می دهند. بیم های فنسی ارتفاع بیشتری را تحت پوشش دارند و می توانند ارتفاع 76 سانتی متر تا 108 سانتی متر را محافظت نمایند.

بیم فنسی دزدگیر مستر در انواع چشم های خطی دزدگیر مستر

سنسورهای بیم خطی این قابلیت را دارند تا از یک تا چند بیم را تولید کنند. بعضی سنسورهای لیزری خطی به گونه ای طراحی شده اند که اگر چند بیم به طور همزمان قطع شود آژیر به صدا درآید.  برخی دیگر، بیم ها را به صورت زوج بیم ارسال می کنند و هرگاه هر یک از زوج ها قطع شود سنسور تشخیص هشدار می دهد. این سنسورها برای به کارگیری در متراژهای مختلف از چند متر تا چند صد متر طراحی و تولید می شوند. وجود این بازه وسیع به کاربران این امکان را می دهد تا به آسانی متناسب با نیاز خود سنسور خطی دزدگیر مورد نیاز را انتخاب کنند.

محیط نصب مناسب چشم خطی دزدگیر :

این سنسورها همانند یک دیوار، نرده، حفاظ و حصار مجازی عمل می کنند. می توان از سنسورهای خطی برای حفاظت بر روی دیوارها، اطراف استخرها، باغ ها و زمین های کشاورزی، گیت ها و ورودی ها، لبه تراس ها و پنجره ها استفاده کرد. در محل هایی که دیوارکشی هزینه بر است و یا امکان دیوارکشی وجود ندارد، مانند زمین های کشاورزی و یا در محل هایی مانند ویلا که دیوار یا فنس وجود دارد، برای تامین امنیت بیشتر می توان از سنسورهای خطی استفاده کرد.

چشم خطی دزدگیر مستر به عنوان دیوارکشی           نصب چشم خطی لیزری دزدگیر مستر در حیاط باغ و ویلا

سنسورهای خطی دزدگیر عمدتا در محیط های بیرونی نصب می شوند در همین راستا به گونه ای طراحی و تولید می شوند تا مناسب نصب در محیط های بیرونی باشند. این گونه چشم های خطی دزدگیر در برابر تغییرات جوی مانند وزش باد، بارش برف و باران، نور خورشید، گرد وغبار مقاوم هستند.

از این جهت که معمولا چشم خطی لیزری دزدگیر در محیط های باز نصب می شود، ممکن است عبور حیواناتی مانند سگ و گربه و پرندگان موجب قطع شدن بیم ها و تولید آلارم خطا شود. برای جلوگیری از چنین پیشامدهایی در برخی بیم ها این قابلیت فراهم شده است تا زمانی که 2 یا 3 بیم به صورت همزمان قطع شوند، آژیر به صدا درآید.

عبور حیوانات و قطع شدن بیم ها در چشم خطی دزدگیر

 

نصب چشم خطی دزدگیر

افزایش متراژ پوشش دهی چشم خطی دزدگیر

سنسورهای خطی متراژهایی کمتر از 10 متر تا 250 متر را پوشش می دهند، اگر متراژی را که قصد دارید پوشش دهید بیشتر باشد، این امکان وجود دارد 2 ، 3 و یا 4 چشم خطی لیزری دزدگیر را به صورت سری وصل کنید تا بر متراژ پوشش دهی بیفزایید. به این منظور برای هر بیم ولتاژ مناسب را فراهم کنید و خروجی های آلارم سنسورها را به صورت سری به هم وصل و به دستگاه محافظتی متصل نمایید.

متراژ پوشش دهی چشم خطی دزدگیر مستر

افزایش ارتفاع پوشش دهی سنسور خطی دزدگیر

برای افزایش ارتفاع تحت پوشش سنسورهای خطی دزدگیر، چند چشم خطی را به صورت زیرهم و موازی نصب کنید. به این منظور برای هر بیم ولتاژ مناسب را فراهم کنید و خروجی های آلارم سنسورها را به صورت موازی به هم وصل و به دستگاه محافظتی متصل کنید.

افزایش پوشش دهی سنسور چشم خطی دزدگیر مستر

جلوگیری از تداخل فرکانسی در استفاده همزمان از چند چشم خطی دزدگیر یکسان

زمانی که از چند سنسور خطی یکسان در یک محیط استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که هر سنسور با سنسور دیگر تداخل فرکانسی پیدا نکند. برای این منظور برای هر جفت بیم خطی دزدگیر کانال فرکانسی متفاوتی توسط دیپ سوییچ های روی سنسور تعیین کنید.

جلوگیری از تداخل فرکانسی در سنسور چشم خطی دزدگیر مستر

نکات قابل توجه در نصب چشم خطی دزدگیر

  • در هنگام نصب این سنسورها توجه داشته باشید که سنسور روی یک سطح با ثبات و بدون لغزش نصب شود. اگر سنسور را با قلاب برروی تیرک نصب می کنید اطمینان داشته باشید سنسور به صورت ثابت و بدون حرکت روی تیرک قرار گیرد.
  • سیم های متصل به سنسورها تا دستگاه حفاظتی را زیرزمین یا به وسیله داکت بپوشانید و هرگز در محیط باز رها نکنید.

نکات نصب سنسور چشم خطی دزدگیر مستر

  • سنسورها را در معرض تابش مستقیم نورخورشید نصب نکنید.
  • در محل نصب سنسور مانعی وجود نداشته باشد تا سبب آلارم اشتباه شود.
  • در محل نصب سنسورهای خطی از یک مدل سنسور استفاده کنید تا از بروز تداخل جلوگیری شود.
  • توجه داشته باشید سنسور را با توجه به متراژ محل مورد نظر انتخاب کنید به طورمثال از بیم های با پوشش چند صد متری برای فاصله های زیر 50 متر استفاده نکنید.

جمع بندی

⊗در پایان توجه داشته باشید برای انتخاب و نصب سنسورهای خطی از کارشناسان فنی مشاوره و کمک بگیرید.

⊗سنسورهای نصب شده را به صورت دوره ای بازدید و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کنید.

⊗اگر زمانی عملکرد سنسورها دچار اختلال شد هرگز اقدام به بازکردن و تعمیر سنسور نکنید و حتما از یک تکنسین کمک بگیرید.

سیستم دزدگیر مستر با سنسور خطی مستر